Athletics 17 Season

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Once again 2017 is another bumper year for Irish athletics with the highlights of the season being the European Indoors and World Championships in London where I hope there can be plenty of informed discussion about athletics this year.
After such a great season last year where the highest number of Irish athletes went to the European Championships, it'll be interesting to see how many can progress their standard to participate in the World Championships.
Obviously a lot of attention will be paid to our biggest athletes, Olympics 4th placer Thomas Barr, 2016 European bronze medalist Ciara Mageean and other big stars like Mark English, Fionnuala Britton and Rob Heffernan.

Season Calendar :
World Indoor Tour - 28th January - 18th February
Athlone IT International Grand Prix - 15th February
National Senior Indoor Championships - 18th+19th February
European Indoor Championships - 3rd - 5th March
World Cross Country Championships - 26th March
World Relays - 22nd+23rd April
World Challenge Tour - 16th May - 29th August
Diamond League - 5th May - 1st September
National Senior Track & Field Championships - 22nd+23rd July
World Track & Field Championships - 4th - 13th August
 


PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
After a busy few weeks of the indoor season which I will recap on soon, we have reached the first day of the European Indoor Championships where an 11-strong Irish team have travelled to Belgrade.

MENS :
Ben Reynolds - 60m Hurdles
Brian Gregan - 400m
Zak Curran - 800m
John Travers - 1500m
Tomas Cotter - 3000m

WOMENS :
Ciara Neville - 60m
Phil Healy - 60m/400m
Sinead Denny - 400m
Ciara Mageean - 1500m
Kerry O'Flaherty - 1500m
 
Last edited:

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Here is my preview now of the Day 1's action at the European Indoor Championships in Belgrade which I meant to post last night but I'll put them up now anyways.

400m WOMENS :
Start Time - 09:45
Irish Athletes Involved - Sinead Denny, Phil Healy
Qualification Method - First 2 (Q) in each heat and next 6 (q) fastest losers.
Sinead Denny is up in a tough Heat 1 of this event but after reaching the semi-finals of the Europeans last summer, she'll now have to confidence to give big performances at major championships. The big name here is European 400m hurdles bronze-medalist Lea Sprunger from Swtizerland while British young gun Lina Nielsen will be interesting and Slovakia's Iveta Putalova and Poland's Iga Baumgart have plenty of experience and are around the same level as Denny.
Phil Healy is facing a mammoth task to qualify as she comes up against 2016 European silver-medalist Floria Guei, European 400m Hurdles champion Sara Slott Petersen of Denmark and former European Indoor champion Denisa Rosolova of Czech Republic so I would expect them to fight it out as they're specialists at this distance.

400m MENS :
Start Time - 10:25
Irish Athletes Involved - Brian Gregan
Qualification Method - First 2 (Q) in each heat and next 2 (q) fastest losers.
Gregan is up in a quite open Heat 2 where he'll fancy his chances of progressing. His biggest threats will obviously be two-time reigning European Indoor and World Indoor Champion respectively and former European Champion Pavel Maslak of Czech Republic who is gunning for a 5th straight major indoor gold. Gregan has been a semi-finalist at the last two European Championships and he should do the same here with 2016 semi-finalist Mateo Ruzic of Croatia his main contender.

800m MENS :
Start Time - 11:35
Irish Athletes Involved - Zak Curran
Qualification Method - First 2 (Q) in each heat and next 4 (q) fastest losers.
Zak Curran is up in a tough Heat 2 of this event with a SB the minimum I'd reckon needed for him to make it through. The big names in this heat are Bosnia and Herzegovina's Amel Tuka who is the 2015 World Championship bronze-medalist while major semi-finalist Jozef Repcik of Slovakia will also be confident but Curran does have a chance if he gives a good run.

60m Hurdles MENS :
Start Time - 15:45
Irish Athletes Involved - Ben Reynolds
Qualification Method - First 2 (Q) in each heat and next 2 (q) fastest losers.
These are effectively semi-finals so it's going to be very tough for Reynolds for him to make it through. There's a couple of medal contenders here in this race with Great Britain's Andy Pozzi and France's Aural Manga are European finalists from Amsterdam in 2016 while Petr Svoboda is the 2011 European Indoor Champion so Reynolds has hit work cut out for him.

1500m WOMENS :
Start Time - 16:05
Irish Athletes Involved - Ciara Mageean, Kerry O'Flaherty
Qualification Method - First 2 (Q) in each heat and next 3 (q) fastest losers.
Mageean is up first in what should be a tight Heat 2 with a host of top athletes but after her bronze medal at the 2016 Europeans, she's a big contender and has some pedigree. Her main competitors will probably be 2014 European Champion in the 5000m Meraf Bahta of Sweden but after that, Sarah McDonald of Great Britain and major semi-finalist Daryia Barysevich will vie for spots but Mageean should be OK to go through.
Kerry O'Flaherty will find it more difficult as she's used to 3000m so some of these athletes may have more pace. The big two in this race are European finalist Sofia Ennaoui from Poland and 2016 European 3000m steeplechase silver-medalist Luiza Gega of Albania who I expect to occupy the top two spots.

3000m MENS :
Start Time - 17:25
Irish Athletes Involved - Tomas Cotter
Qualification Method - First 4 (Q) in each heat and next 4 (q) fastest losers.
Cotter is another Irish athlete in Heat 2 which seems slightly less difficult than the first one but still hard while a tactically slow race is another thing in these kind of races so I would reckon the 4 fastest loser spots will go to people from the same race and let's hips it's this one. This event has attracted some big names from the 5000m field, none more so than the ones involved in the 2016 Europeans race where the top three finished on the exact same time. Spain's Adel Mechaal was the silver-medalist from that race while Richard Ringer of Germany was the bronze-medalist but other competitors include 6th place Hayle Ibrahimov of Azerbaijan, 8th place Yemaneberhan Crippa of Italy and 9th place Aras Kaya of Turkey who will all fancy their chances of qualifying but Cotter still has a good chance of making the top eight and getting a lucky loser spot.

1500m MENS :
Start Time - 18:24
Irish Athletes Involved - John Travers
Qualification Method - First 2 (Q) in each heat and next 3 (q) fastest losers.
Yet again the Irish athlete is in Heat 2 but Travers has some task on his hand to seal an automatic qualifying spot but it's by no means impossible as he's fortunately been drawn in quite an open race. The top contenders will probably be 2016 European finalist Filip Sasinek of Czech Republic and the fastest on paper here is Sweden's Kalle Berglund but hopefully Travers will pull something out of the bag.

Along with all these first and qualification rounds there is a number of potential semi-final and finals talking place which may have Irish involvement :
16:45 - 400m Womens Semi-Finals (Sinead Denny/Phil Healy)
17:05 - 400m Men's Semi-Finals (Brian Gregan)
19:10 - 60m Hurdles Men's Final (Ben Reynolds)

Let's hope it's a solid and progressive day for Irish athletes and I think realistically we should get at least 3/4 of these athletes through to the next round of their respective competition.
 
Last edited:

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Here is my report from Day 1 of the European Indoor Championships which was very eventful but overall a mixed day for Irish participants.

400m WOMENS :
Heat 1 -
Sinead Denny was always going to have it tough and that proved to be the case as she finished 4th in her heat in a slightly disappointing 54.20 which meant she finished 20th overall with only the top 18 going through to the semis. As expected, Lea Sprunger (SUI) comfortably won the heat while Iga Baumgart (POL) and Iveta Putalova (SVK) both progressed automatically as they were =2nd and Lina Nielsen (GBR) DNS which was a disappointment.
Heat 5 -
Phil Healy even admitted she had ran a poor race as she came 4th in her heat in 54.80 which meant she finished 26th overall but she still has the 60m to look forward to and try overcome her disappointment of this race. Floral Guei (FRA) prevailed as the winner, just ahead of Sara Slott Petersen (DEN) while Denisa Rosolova (DNF) after she tripped over in an incident with Guei which was contentious.

400m MENS :
Heat 2 -
Brian Gregan was the first bit of good news for Irish athletes as he ran very solidly to take the second automatic qualifying spot in his heat in 47.62 and 12th overall which was just ahead of 3rd place Mateo Ruzic (CRO) but he was deserved of his progression. Event favourite Pavel Maslak (CZE) won the heat just ahead of Gregan and looks in good shape.

800m MENS :
Heat 2 -
Zak Curran's first senior major international championships didn't go to plan as he finished 4th in 1.50.87 which wasn't enough in a considerably slow heat so he ended up 18th overall. Jan Kubista (CZE) reasonably surprisingly came 1st ahead of Amel Tuka (BIH) who done enough to seal 2nd.

60m Hurdles MENS :
Heat 1 -
Ben Reynolds found it difficult to run his best and get into a good rhythm after there was two DQ's for false starts as he unfortunately was 6th in his heat and 17th overall in 7.81 which was never going to be good enough. As I predicted, the top three in order were Andy Pozzi (GBR) and Aural Manga (FRA) who went through automatically and Petr Svobida (CZE) who got a fastest loser spot.

1500m WOMENS :
Heat 2 -
Ciara Mageean didn't enjoy her best race ever but she has made it through to the final as a fastest loser after coming 4th in her heat in 4:12.81 which was good enough for 8th overall with the Top 9 qualifying. The winner of the heat was unsurprisingly Meraf Bahta (SWE), ahead of another two I touted which was Sarah McDonald (GBR) who was the other automatic qualifier and Darya Barysevich (BLR) who took the first fastest loser spot.
Heat 3 -
It wasn't to be here for Kerry O'Flaherty as she couldn't cope with the pace merchants in the 1500m as she finished 6th in 4:23.82 and 19th overall which wasn't great. The big two who I predicted in this race were the two qualifiers as Sofia Ennaoui (POL) had 1.5 seconds to spare over Luiza Gega (ALB) but both will fight against Mageean in the final.

400m SEMI-FINALS MENS :
Semi-Final 1 -
Brian Gregan had a disaster of a race as he ended up 6th in this race and 12th overall in 48.08 which was never going to be enough but he struggled from Lane 2 and it was always going to be a tough task anyways. Pavel Maslak (CZE) won the race again, over a second faster than the heat while Benjamin Lobo Vedel (DEN) and Samuel Garcia (SPA) were the other two progressors in order.

3000m MENS :
Heat 2 -
Tomas Cotter's race didn't go to plan at all as he started well but drifted as the pace upped towards the end and crossed the line in 10th but was subsequently DQ'd and I'm not sure why but it had little bearing on the result anyways. This race was the slower of the two but there was still one fastest loser and my predictions here were spot on as the five names I mentioned were the five who progressed. Hayle Ibrahimov (AZE) won the heat ahead of Aras Kaya (TUR) in 2nd, Richard Ringer (GER) who was 3rd, Adel Mechaal (ESP) the last automatic qualifier in 4th and Yemaneberhan Crippa (ITA) came in 5th.

1500m MENS :
Heat 2 - This race was a bit of a disaster as the gun went off again accidentally after 50m which chased Travers and Marc Alcala (ESP) effectively stopped but the race went on but their races were ruined but they were advanced to the final because it was the fault of the race organisers. The automatic qualifiers were the two who I mentioned, Filip Sasinek (CZE) who won the heat ahead of Kalle Berglund (SWE) in 2nd.

Overall, it was an ok day for Irish athletes as our two big hopes Gregan and Mageean did qualify for the next round while I hoped for one other to progress and I suppose Travers did in an unorthodox fashion.

The race of the day would have to be the 60m Hurdles men's final which was won by the winner of Ben Reynolds' heat, GB's Andy Pozzi who dipped well to take the gold in 7.51, Pascal Martinot-Lagarde won silver in 7.52, Petr Svoboda (CZE) done amazingly well to win bronze in 7.53, again only 0.01 ahead of Garfield Darien in 4th.
 
Last edited:

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
And now I give you my preview of Day 2 of the European Indoor Championships in Belgrade which I should of posted earlier but it'll have to do now.

60m WOMENS :
Start Time - 08:45
Irish Athletes Involved - Ciara Neville, Phil Healy
Qualification Method - First 4 (Q) in each heat and next 4 (q) fastest losers.
The qualification method here gives both Irish athletes a great chance of progressing. Ciara Neville is up first in Heat 3 where she has a solid chance of going through but she does face four stellar opponents. Mujinga Kambudji of Switzerland and Stella Akakpo of France are effectively dead certs while Czech Republic's Klara Seidlova and Cyprus' Ramona Papaioannou will also be stern competitors.
Phil Healy is in the final Heat 5 where she also has a fighting chance of getting through and I hope she can use her race yesterday to help her. Great Britain's Asha Philip and Germany's Lisa Mayer will expectedly go through while Switzerland's Alja Del Ponte should progress also but after that Healy should be the next best but Sweden's Elin Ostlund could be closest challenger.

1500m FINAL WOMENS :
Start Time - 18:45
Irish Athletes Involved - Ciara Mageean
Our big medal hope is up in the final this evening and she'll be hoping for a similar race to the 2016 European final where it was a slow start so she could use her pedigree set the tail end of the race to sprint home. I can't see that happening though today as Diamond League winner Laura Muir will run hard for the duration while the likes of Sweden's Meraf Bahta, Poland's Sofia Ennaoui, Serbia's Amela Terzic and Germany's Konstance Klosterhalfen are all medal contenders.

1500m FINAL MENS :
Start Time - 19:18
Irish Athletes Involved - John Travers
Travers got the opportunity to compete in a major final now and hopefully he can make the most of it and acquit himself well but it's a going to be a difficult task although the field is world class. The two that qualified from Travers' heat, Czech Republic's Filip Sasinek and Sweden's Kalle Berglund will seek medals along with Great Britain's Tom Lancashire but the favourite has to be Poland's Marcin Lewandowski.

Hopefully the day will end up an Irish medal but it's hard to know and hopefully there's still Irish interest in the 60m tomorrow.
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Here we go now with the results and review of the Irish action from Day 2 at the European Indoors in Belgrade.

60m WOMENS :
Heat 3 -
Ciara Neville had a great maiden senior major Chanpionships race as she ran very well to automatically make the semi-finals in 4th place in 7.46 and =21st overall which is so motivating for her going forward. Unsurprisingly Mujinga Kambudji (SUI) won the heat and she was followed by Stella Akakpo (FRA) and Klara Seidlova (CZE) in 2nd and 3rd respectively but good running from Neville to take the fourth spot.
Heat 5 -
Phil Healy had a barnstorming run to barge into the semi-finals in 4th in 7.39 and =14th overall which was a superb run after yesterday's bitter disappointment but that's all behind her now. As expected GB's Asha Philip won the heat, followed by Lisa Mayer (GER) in 2nd and Alja Del Ponte (SUI) in 3rd but Healy saw off Elin Ostlund (SWE) into 5th but she qualified anyways as a fastest loser.

1500m FINAL WOMENS :
Big disappointment as Ciara Mageean DNF after picking up an ankle injury and being forced to pull up halfway through the race after doing well to be around the centre of the pack and seeming promising but the injury worried her and it was just too much for her to go on which is a grave disappointment. The gold medal winner was GB's Laura Muir who front ran fantastically well from the start and deservedly took the win by over two seconds from Konstanse Klosterhalfen (GER) who takes silver while the bronze medal went to Sofia Ennaoui (POL) but Mageean definitely would of been in the reckoning if she was fully fit.

1500m FINAL MENS :
It was never going to be easy for John Travers and that proved to be the case as he finished 11th in 3:53.11 which was never going to be anywhere near enough for a medal or good position but it'll have been a steep learning curve for Travers and he should come back stronger. The gold medal went to the favourite Marcin Lewandowski (POL) while Kalle Berglund (SWE) claimed the silver and Filip Sasinek (CZE) done enough to get the bronze ahead of Marc Alcala (ESP) in 4th who was the other athlete also advanced alongside Travers into the final.
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
And now I bring you the third and final day's preview of a very limited amount of Irish action at the European Indoor Championships in Belgrade.

60m SEMI-FINALS WOMENS :
Start Time - 15:00
Irish Athletes Involved - Ciara Neville and Phil Healy
Qualification Method - First 2 (Q) in each heat and next 2 (q) fastest losers.
Ciara Neville is up in the first of the semis where she's going to have an extremely difficult race on her hands and will probably require a PB to get near qualifying. I expect the two to go through to be Ukraine's speed merchant Olesya Povh and Germany's Alexandra Burghardt but there's plenty of contenders and probably the most open of the three semis.
Phil Healy follows her in the second semi-final and it's going to be very hard for her as well to qualify for a major final from Lane 8 which is even worse than Neville in Lane 2. The big two that I predict to go through here are Ewa Swoboda of Poland Asha Philip of Great Britain but Germany's Lisa Mayer will be there or there abouts too so I wouldn't be surprised if she took a fastest loser spot.
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Here we go now with the final post of results and analysis from Day 3 at the European Indoor Athletics Championships.

60m SEMI-FINALS WOMENS :
Semi-Final 1 -
Ciara Neville's dream run didn't materialise here as she finished in 8th place in 7.49 and 23rd overall which she may be disappointed with but she did fantastic to get to this stage and it'll be a great help to her for the future. As expected, Olesya Povh (UKR) sprinted to victory ahead of Floraine Gnafoua (FRA) in 2nd while Alexandra Burghardt (GER) also qualified as a fastest loser.
Semi-Final 2 -
Phil Healy gave a spirited performance but it wasn't enough to make the final as she came 6th in 7.40 which was good enough for =14th overall which is a solid result. The three who I mentioned all progressed as Asha Philip (GBR) won it with Lisa Mayer (GER) the other automatic qualifier and Ewa Swoboda (POL) also going through as a fastest loser.

The race of the day would actually have to be the 60m final which saw Asha Philip claim her maiden individual major gold medal as she ran brilliantly to win in 7.06 which was a EL. Olesya Povh ran well to take the silver in 7.10 ahead of Ewa Swoboda who won bronze in the same time.

Overall it was a moderate championships for the Irish team with half of the athletes progressing past their heat but we didn't really come close to a medal which was disappointing.
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
As the outdoor season has dawned upon us, here are the standards (time) in each track event which I'll be covering that is required for the forthcoming season.

MENS :
100m -
Sub 11.00

200m -
Sub 22.00

400m -
Sub 49.00

800m -
Sub 1.54.00

1500m -
Sub 3.54.00

3000m -
Sub 8.15.00

3000m Steeplechase -
Sub 9.15.00

5000m -
Sub 14.00.00

10000m -
Sub 30.00.00

110m Hurdles -
Sub 15.00

400m Hurdles -
Sub 55.00


WOMENS :
100m -
Sub 12.00

200m -
Sub 24.20

400m -
Sub 56.20

800m -
Sub 2.10.00

1500m -
Sub 4.25.00

3000m -
Sub 9.30.00

3000m Steeplechase -
Sub 10.00.00

5000m -
Sub 16.50.00

10000m -
Sub 33.30.00

100m Hurdles -
Sub 14.50

400m Hurdles -
Sub 61.00
 
Last edited:

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Here's a recap on the action packed and exciting National Senior Indoor Championships which took place a while back with the plenty of great athletes involved.

MENS :
60m -
GB athlete Leon Reid was successful in 6.74 which beat the rest of the field. Eoin Doherty was 2nd in 6.81 while Dean Adams nabbed 3rd in 6.87 in a very exciting race.

200m -
Leon Ried completed the sprint double with a win here in 21.08 to see off David McDonald in 2nd in 21.51 and Eanna Madden got 3rd in 21.66 quite comfortably ahead of the rest.

400m -
Brian Gregan does what he does best by winning in 46.59 to deny GB hotshot Luke Lennon-Ford in 47.05 and then Brandon Arrey done enough in 48.03 for 3rd.

800m -
A sterling effort here from Kieran Kelly in 1.56.00 was enough to win it out with Kevin McGrath 2nd in 1.56.22 and Niall Tuohy doing enough in 1.56.53 for 3rd.

1500m -
The master of these races John Travers proved that once again by claiming glory in 3.50.44, just ahead of Paul Robinson in 3.50.55 and Cillian Kirwan saw off the rest of the fighters to seal 3rd in 3.54.65

3000m -
Top gun Eoin Everard took the win here in 8.19.69 with William Maunsell runner-up in 8.22.46 and Rory Chesser taking 3rd in 8.23.34 in what was a hotly contested race.

60m Hurdles -
A big battle was expected here and that's what prevailed with Ben Reynolds sneaking victory in 7.83 with Gearoid O'Donnell just behind him again in 7.94 and then Shane Aston best of the rest in 8.32 to get the bronze medal.

5K Walk -
Alex Wright maintained his superb form with a NR to win this in 18.50.70, way ahead of Cian McManamon in 2nd in 20.06.21 and Brendan Boyce in 20.09.28 in a top class race.


WOMENS :
60m -
A super tight race went the way of young starlet Ciara Neville in 7.43 while Joan Healy just nosed ahead of Molly Scott for the silver medal as they both finished in 7.45 to round off the podium.

200m -
Sharlene Mawdsley continued her national domination of this event with victory in 24.04 to see off a battling Sarah McCarthy in 24.06 and then Cliodhna Manning was 3rd in 24.44 in an interesting race.

400m -
One of the more hotly anticipated races lived up to its billing with Phil Healy becoming champion in 53.49 to deny friendly foe Sinead Denny in 53.74 while Mandy Gault saw the rest off in 55.06 to come 3rd.

800m -
Fiona Kehoe came good to take victory in 2.08.17 and staved off the competition of Alanna Lally in 2nd in 2.08.37 while Erin McIlveen wasn't far behind them again in 2.08.59 to take third.

1500m -
Red-hot favourite Kerry O'Flaherty unsprisingly won in 4.20.86 as Ellie Hartnett managed 2nd in 4.25.71 while Nadia Power was behind them in 3rd.

3000m -
One of the most competitive events went the way of the 2015 European bronze-medalist with Ciara Mageean claiming victory in 9.08.83 ahead of Michelle Finn in 2nd in 9.12.61 while Fionnuala McCormack rounded off a classy top three in 9.15.58 to deny Emma Mitchell and Ann-Marie McGlynn who came 4th and 5th respectively.

60m Hurdles -
This was a tight one to call but Elizabeth Morland came to the fore and was 1st in 8.50, beating off Catherine McManus in 2nd in 8.55 and Lily Ann O'Hora in 8.67 in 3rd.

3K Walk -
Kate Beale turned up the records book with victory here in 14.03.90 while Emma Prendiville could manage 2nd in 14.06.54 and Maeve Curley was 3rd in 14.18.26 to finish it off.


Field Events :
John Kelly emerged as the leading man in the Shot Put with a big 17.02m throw sealing the deal rather comfortably.
Michaela Walsh showed her class in the Shot Put once again with victory with a throw of 14.95 giving her a convincing win

Thomas Houlihan was the leading Pole Vaulter with 4.55m enough to see off the rest of the competitors.

Adam McMullen reigned supreme in the long jump once again with a leap of 7.59m enough to defeat Keith Marks in 2nd in 7.05m.
Sarah McCarthy was in dazzling form to take victory in 6.03m in the women's long jump.

Saragh Buggy was top gun in the women's triple jump unsurprisingly with 12.86m far exceeding her rivals best efforts.
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
The first big annual outdoor track and field competition took place in the form of the Inter-varsities with plenty of the top athletes involved as they looked to kickstart their season in the right way.

MENS :
Damien Robinson won the 100m final in 11.13 with Callan Byrne in 2nd and Gareth Thompson finishing in 3rd

Zak Irwin won Heat 1 of the 200m in 21.81 with Eanna Madden 2nd in the same heat in 21.83 for a good start.
Marcus Lawler then was victorious in semi-final one in 21.52 while Zak Irwin was behind him in 2nd in 21.89
Marcus Lawler won the final in 21.01 which was a good time. Eanna Madden came 2nd in 21.81 and Stephen Gaffney finished 3rd in 21.87

Brandon Arrey won the first semi-final of the 400m in 48.96
But it was Ben Maze who was victorious in 47.61 then Brandon Arrey was 2nd in 47.87, Paul White came 3rd in 48.64 and Karl Griffin finished 4th in 48.66

Matthew Behan was 1st in 110m Hurdles semi-final in 14.87 then followed that up with victory in the final in 15.20 to round off a good performance. Adam Hill came 2nd and Shane Aston was 3rd.

Thomas Barr won semi-final one of the 400m hurdles in 51.73 and followed that up with another win in the final with 50.92 which was impressive. Joe Halwax was 2nd in 53.83 with Eoin Power ending up 3rd.

Aengus Meldon prevailed as the winner in the 800m in 1.52.51 with Roland Surlis in 2nd in 1.52.73 and John Fitzsimons 3rd in 1.52.81

Neil Johnson won the 1500m in 3.55.29 as Damien Landers came 2nd and Connall Hayes managed to achieve 3rd.


WOMENS :
Sarah Murray won the 100m in 12.01 with Catherine McManus finishing 2nd and Katie Berney in 3rd.

Cliodhna Manning won the 200m in 24.16 while Catherine McManus came 2nd again and Sarah Lavin was 3rd.

Phil Healy won semi-final one of the 400m in 55.70 and she improved on this to win the final in 53.98 which was very solid. Grainne Moynihan finished 2nd in 55.22 and Aisling Drumgoole was 3rd in 55.39

Jenna Bromell was victorious in the 800m in 2.10.02 and then Louise Shanahan came 2nd and Aoife Delargy ended up 3rd.

Carla Sweeney won the 1500m in 4.38.25 ahead of Katherine O'Keefe in 2nd and Elizabeth Carr managed 3rd.

Shona Heaslip won the 5000m in 16.11.74 which was impressive.
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
The Athletics season has really taken off in the last few weeks so time to get up to date with all the results :

Leevale held their annual early season meet where lots of the top Irish athletes participated in last weekend.

MENS :
Robert Bennett sprinted to victory in the 200m in 21.86

Joe Halwax was the clear winner in 54.36 in the 400m Hurdles.

WOMENS :
Joan Healy won Heat 1 of the 100m in 11.90 with Sarah Murray 2nd in 11.95 while Niamh Whelan won Heat 2.
Joan Healy prevailed then as the winner in the final in 11.75, ahead of Sarah Murray in 2nd in 11.90 and Niamh Whelan finishing 3rd in 12.00 which was exciting.

Joan Healy was once again top of the pile to complete a sprint double in 24.03 in the 200m.

Sharlene Mawdsley continued her good progression with a win in the 400m in 55.36

Shona Heaslip continues to dominate middle distance racing with a win in the 3000m in 9.22.99

Catherine McManus edged out a win in 14.11 in the 100m Hurdles with Lily Ann O'Hora in 2nd in 14.34


Also taking place last weekend was the first Irish Milers Club meet of the season in Greystones where the longer distance forces were out in action.

MENS :
Stephen Gaffney won the 100m in a speedy 10.71 while Mark Kavanagh was 2nd in 10.98

Stephen Gaffney also completed the sprint double in the 200m in 21.66

Conall Hayes triumphed with a good win in the 800m in 1.51.39 with Kevin Woods next in 2nd in 1.52.30

Garry Campbell was a prominent winner in the 1500m in 3.51.12 while Charlie O'Donovan came 2nd in 3.52.98

John Travers was top of the pile with a good win in the 5000m in 13.52.67 as Mark Christie was 2nd in 13.55.56

WOMENS :
Sophie Becker ran well to win the 400m in 54.62 with Ciara Deely then in 2nd in 55.80

Alanna Lally came out on top in a closely contested 800m in 2.09.35 while Rose Finnegan was 2nd in 2.09.42, Carla Sweeney came 3rd in 2.09.45 and Alex O'Neill finished 4th in 2.09.70


Additionally, there was also the Northern Ireland Senior Open Meet in Belfast.
Aaron Sexton won the 100m nicely in 10.88 from Christian Robinson in 2nd in 10.94

Aaron Sexton followed this up with another solid victory in the 200m in 21.52 with Christian Robinson once again 2nd in 21.92

Brendan O'Donnell got his season off nicely with a win in the 400m in 48.28

Emma Mitchell ran really well to take the 3000m win here in 9.11.89


Elsewhere, a number of other Irish athletes have been involved in different races and meets around the world.
Harry Purcell was 1st in a 400m race in Princeton in 47.58

David McDonald participated in the 200m where he ran 21.82 in Torremelinos and just behind him was Thomas Barr in 21.83
Thomas Barr also had a great season opening 400m Hurdles run of 49.99 in Torremelinos and Paul Byrne followed him home in 51.39

James McCarthy ran well to come 4th in the 800m in 1.51.87 at the British Milers Club meet in Watford.
Claire Tarplee finished 3rd in the 800m in 2.07.57 at the BMC in Watford.
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Last weekend saw a high quality and very competitive National Schools Track and Field Championships take place which was very exciting especially in the senior races where there was many top results.

MENS :
Aaron Sexton won the Intermediate 100m in a swift 10.77 and he followed that up with victory in the 200m in 21.43

Mark Smyth was 1st in the Senior 100m in 10.70 but it was heavily wind influenced with 5 athletes going under 11.00

Mark Smyth doubled up with a win in the 200m in 21.57 with Cillin Greene just behind in 2nd in 21.68

Christopher O'Donnell came 1st in the 400m in 47.78 while Jamie Pender finished 2nd in 48.40 and Jack Manning ended up 3rd in 48.93

Womens :
Ciara Neville speeded to victory in the 100m in 11.52

Sharlene Mawdsley claimed the win in the 200m in 24.02

Sharlene Mawdsley was another one to double up with a first place here in the 400m in 53.99 as Molly O'Reilly was 2nd in 55.40 and Ciara Deely 3rd in 55.90



The weekend previous to that was a very busy one across the board in athletics as the AAI Games, European Club Championships and the popular Oordegem meet all took place.

AAI Games :
Sean O'Driscoll took 1st in Heat 1 of the 100m in 10.98 and he followed that up with a 1st in the final in 10.95

Aengus Meldon won the 800m in a solid 1.53.57

Joe Halwax claimed victory in the 400m Hurdles in 53.70

Sarah Murray placed first in Heat 1 in the 100m women's race in 11.85 with Catherine McManus coming 2nd in 11.86 and Niamh Whelan ending up 3rd in 11.90
Sarah Murray then was first in the final in 11.82

Sarah McCarthy impressively won the 200m in 24.09

Jenna Bromell went up in distance but it paid off as she won the 800m in 2.07.73

Sarah Lavin nipped 1st the Heat of the 100m Hurdles in 13.72 ahead of Catherine McManus in 2nd in 13.78
Sarah Lavin them won the final by an even tighter margin in 13.86 compared to Catherine McManus in 2nd in 13.89


Oordegem :
Joseph Ojewumi ended up 6th in Race 1 of the 100m in 10.78 but it was severely wind influenced which also applies to David McDonald in 7th in 10.79 and Leo Morgan who was 8th in 10.91
Robert Bennett finished 5th in Race 2 in 10.84 with Dean Adams 6th in 10.90
Christian Robinson won Race 3 in 10.68 and then was 7th in Heat 1 in 10.79
David Murphy came 2nd in 10.74
Mark Smyth placed first in Race 4 in 10.70

Adam Murphy ended up 4th in Race 1 of the 200m in 21.82
Cillin Greene took 4th in Heat 1 in 21.54 with David McDonald 5th in 21.82
Eanna Madden finished 5th in Heat 2 in 21.55

Ben Maze was 5th in Race 1 in 47.33 while Brandon Arrey took 3rd in Race 2 in 47.35
Christopher O'Donnell claimed victory in Race 3 in 46.92
Paul White ended up 2nd in Race 4 in 47.80 while Craig Newell placed 4th in 48.63
Jamie Pender won Race 5 in 48.00 where as Harry Purcell sealed 3rd in Heat 1 in 47.42

Andrew Coscoran impressively won Heat 2 in the 1500m in 3.41.20
Danny Mooney ran into 5th in Heat 3 in 3.42.74
Darragh McElhinney was 7th in Race 1 in 3.48.05 with Cormac Kelly taking 12th in 3.50.58
Luke McCann came 4th in Race 3 in 3.50.50 and Bobby Crowley ended up 6th in 3.51.15
Michael Carey was 4th in Race 4 in 3.52.67

Matthew Behan ended up 2nd in Race 2 of the 110m Hurdles in 14.50

Paul Byrne was 3rd in Heat 1 of the 400m Hurdles in 50.68 with Jason Harvey 6th in 51.22
Ben Kiely came 3rd in Heat 3 in 52.44

Gina Akpe-Moses won Heat 2 of the 100m women's in 11.56

Sharlene Mawdsley claimed 2nd in Heat 2 of the 200m in 23.88

Sophie Becker finished 6th in Race 1 in the 400m in 54.99
Aisling Drumgoole took 4th in Race 2 in 55.34
Ciara Deely was 3rd in Race 3 in 56.11 where as Phil Healy came 3rd in Heat 1 in 54.32

Alex O'Neill secured 4th in the 800m in 2.08.82
Claire Mooney won Heat 1 in 2.04.64 while Carla Sweeney placed 5th in 2.07.64
Ciara Mageean finished 8th in Heat 3 in 2.03.12

Jodie McCann ended up 7th in Heat 1 in the 1500m in 4.22.85 and Nadia Power was 10th in 4.24.16

Lily Ann O'Hora took 7th in Race 2 of the 100m Hurdles in 14.15 with Molly Scott 5th in Race 3 in 14.31

Christine McMahon's race culminated in 5th position in Heat 1 in the 400m Hurdles in 58.31


European Club Championships :
Dara Kervick won the 100m in 10.91 and followed that up with a 4th place in the 200m in 21.85

Luke Lennon-Ford was 3rd in the 400m in 47.62

Tim Crowe also placed 3rd in the 400m Hurdles in 54.30

Sinead Denny won the 400m women's in 53.88

Overall, Clonliffe Harriers finished in 3rd place in the men's competition and DSD was 5th which were both very good performances again this year.



The European Race Walking Championships took place a few weeks ago in Podebrady, Czech Republic.
Alex Wright was 6th in the 20km in 1.21.48 with Rob Heffernan 13th in 1.22.40 and Cian McManamon 26th in 1.24.03
Brilliantly though that was good enough for team bronze as Spain took gold and Germany silver.
Brendan Boyce finished an agonising 4th place in the 50km in 3.49.49 and just missed out on a medal by 42 seconds.


British Milers Club had another meet recently at Solihull with plenty of Irish involvement :
Kieran Kelly was 2nd in the 1500m A in 3.44.42
Farragut McElhinney took 4th in the 1500m C in 3.49.32 with Charlie O'Donovan 5th in 3.49.79
Kevin Kelly claimed 2nd in the 1500m D in 3.46.66 while Eoin Pierce ended up 5th in the 1500m E in 3.53.18

Claire Tarplee finished 6th in the 800m A in 2.07.47 and Fiona Kehoe secured 8th in 2.09.64
Alex O'Neill ended as the occupant of 6th position in the 800m B in 2.09.53

Claire Tarplee placed 7th in the 1500m A in 4.20.23

Emma Mitchell was 3rd in the 5000m A in 15.50.55 with Kerry O'Flaherty 7th in 16.32.56


A few other athletes have also been involved in other races taking place around the world.
Mark English was 4th in the 800m in 1.46.06 at the Boston Boost Games
Paul Robinson participated in the 1500m and ran it in 3.38.16 at Njimegen
Harry Purcell finished 2nd in the 400m in 47.57 in Villanova
 

General Urko

Well-known member
Joined
Oct 24, 2012
Messages
15,680
PL2015,
You are obviously a huge athletics fan and hopefully on your way to The World Championships in London! I had considered going, I had been at the one in Berlin, but given the current state of athletics re drug abuse, I won't be now!
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
And just as an add on to lash week's races, there was the second weekend running of races at Oordegem with a big Irish contingent involved again. The Races are a part of the pre program where as the heats denote the main programme which would be better quality.

Mark Kavanagh came 5th in Race 1 of the 100m in 10.97 with Mark Kavanagh 7th in Heat 1 in 10.98

Mark Kavanagh then raced into 4th I'm Race 1 of the 200m in 21.78

Harry Purcell finished 2nd in Race 1 of the 400m in 47.83
Craig Newell had a great win in Race 2 in 47.87 while James Holden claimed 2nd in Race 3 in 48.92
Brian Gregan had a good victory in Heat 2 in 45.90 as Andrew Mellon came 6th in 47.32

Robert Tully secured 8th in Heat 1 of the 800m in 1.50.20
Conall Hayes ran well enough to take 3rd in Race 1 in 1.50.67 and Mark Hoy was 9th in 1.51.80
Kevin Woods finished 3rd in Race 2 in 1.50.90

Richard Owens came 6th in Race 1 in the 1500m in 3.49.83

Jason Harvey came 3rd in Race 2 in the 400m Hurdles in 51.59

Catherine McManus was 2nd in Heat 2 of the 100m in 11.85 where as Joan Healy came 6th in Heat 3 in 11.93

Sinead Denny placed 4th in Heat 2 of the 400m in 54.04

Alanna Lally took 1st in Heat 1 of the 800m in 2.08.64
Claire Mooney was 5th in Heat 2 in 2.04.95 with Fiona Kehoe 10th in 2.08.93

Ellie Hartnett finished 6th in Race 1 of the 1500m in 4.23.37

Catherine McManus ended up in 5th in the 100m Hurdles in 13.90
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
This past week has been another extraordinarily busy one in the Athletics field with a host of Irish athletes involved in all different race meets.

There was a strong-quality meet in Geneva :
Luke Lennon-Ford was 7th in the 200m B in 21.67

Brian Gregan won the 400m in 45.75 with Luke Lennon Ford 2nd in Race C in 47.18

Thomas Barr came 3rd in the 400m Hurdles in 49.39

Daire Bermingham came 4th in the 1500m in 3.50.21

Phil Healy ended up 6th in the 200m B in 23.65 while Sarah Lavin was 3rd in the 200m C in 23.74

Sinead Denny clinched victory in the 400m C in 53.54

Sarah Lavin came 2nd in the 100m Hurdles B in 13.47


Irish Milers Club have had two recent meets so I'll begin with the Bertie Quinn meet :
Kevin Woods won the 800m in 1.51.79 while Shane Fitzsimons was 2nd in 1.52.01, Conall Hayes finished 3rd in 1.52.28 and Mark Hoy ended up in 4th in 1.52.76

Louise Shanahan won the 800m in 2.08.23 with Alanna Lally 2nd in 2.09.19 and Amy O'Donoghue 3rd in 2.09.64

More recently though there was the IMC GV Ryan meet which was very exciting :
Kieran Kelly finished 3rd in the 800m in 1.49.12 as Kevin Woods finished 5th in 1.50.80, John Fitzsimons came 6th in 1.50.93, Shane Fitzsimons ended up 7th in 1.51.06, Aengus Meldon was 8th in 1.53.02 and Cormac Kelly took 9th in 1.53.13

Eoin Everard won the 1500m in 3.51.24 and Eoin Strutt came 3rd in 3.53.41

Amy O'Donoghue was the runner-up in the 800m in 2.08.04 with Alanna Lally 3rd in 2.08.12 and Sarah Healy 5th in 2.09.32


The Northern Ireland Athletics Championships proved to be a thrilling meet :
Aaron Sexton took victory in Heat 1 of the 100m in 10.95, Jason Smyth won Heat 2 in 10.84 and Christian Robinson finished 1st in Heat 4 in 10.99
Jason Smyth ended up 2nd in the Final in 10.76 while Aaron Sexton took 3rd in 10.90, Christian Robinson finished 4th in 10.91, Leo Morgan came 5th in 10.96, Joseph Ojewumi was 6th in 10.97 and Mark Kavanagh ended up 7th in 10.98

Mark Kavanagh came 2nd in Heat 1 of the 200m in 21.56 with Jason Smyth 1st in Heat 2 in 21.77

Craig Newell won the 400m in 47.31 with Ben Maze 2nd in 47.55, Paul White 3rd in 47.88, Shane Irwin 4th in 48.43 and Nick Ennis 5th in 49.00

Danny Mooney claimed victory in the 1500m in 3.44.40 and Conor Bradley was 2nd in 3.47.89

Ben Reynolds won the 110m Hurdles in 13.99 and Gerard O'Donnell finished 2nd in 14.93

Jason Harvey triumphed in the 400m Hurdles in 51.42 with Timmy Crowe 2nd in 54.62

Amy Foster won the 200m women's in 24.13

Catherine McManus was victorious in the 400m in 54.36 while Mandy Gault took 3rd in 55.39

Ciara Mageean won the 800m in 2.07.49

Emma Mitchell claimed victory in the 1500m in 4.24.18

Megan Marrs came 2nd in the 100m Hurdles in 13.68 with Catherine McManus 3rd in 13.87 and Lily Ann O'Hora 4th in 14.29



A number of other athletes were taking part in other races :
Marcus Lawler won the 100m in 10.30 Regensburg, Germany (10.40 in Heat) and also ran the 200m in 20.79

Mark English was 4th in the 800m in 1.46.02 in Hengelo, Netherlands

Ben Reynolds ran the 110m Hurdles in 13.60 (13.67 Heat) at Aarhus, Denmark

Siofra Cleirigh Buttner finished 5th in the 800m semi-final in 2.07.14 at the NCAA Championships, Oregon

Ciara Mageean was 10th in the 1500m in 4.04.49 at the Diamond League in Rome

Christine McMahon came 6th in the 400m Hurdles in 58.08 in Odlozil, Prague
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Here is a list of the time by each athlete that they've ran in races I've covered (Outdoor) as lots of results have been flowing in lately which suits the standards set.

MENS
100m :
10.30 - Marcus Lawler (10.40)
10.68 - Christian Robinson (10.79/10.91/10.94/10.99)
10.70 - Mark Smyth
10.71 - Stephen Gaffney
10.74 - David Murphy
10.76 - Jason Smyth (10.84)
10.77 - Aaron Sexton (10.88/10.90/10.95)
10.84 - Robert Bennett
10.90 - Dean Adams
10.91 - Dara Kervick
10.95 - Sean O'Driscoll (10.98)
10.96 - Leo Morgan
10.97 - Joseph Ojewumi
10.97 - Mark Kavanagh (10.98/10.98/10.98)

200m :
20.79 - Marcus Lawler (21.01/21.52)
21.43 - Aaron Sexton (21.52)
21.54 - Cillin Greene (21.68)
21.55 - Eanna Madden (21.81/21.83)
21.56 - Mark Kavanagh (21.78)
21.57 - Mark Smyth
21.66 - Stephen Gaffney (21.87)
21.67 - Luke Lennon-Ford
21.77 - Jason Smyth
21.81 - Zak Irwin (21.89)
21.82 - David McDonald (21.82)
21.82 - Adam Murphy
21.83 - Thomas Barr
21.85 - Dara Kervick
21.86 - Robert Bennett
21.92 - Christian Robinson

400m :
45.75 - Brian Gregan (45.90)
46.92 - Christopher O'Donnell
47.18 - Luke Lennon-Ford (47.62)
47.31 - Craig Newell (47.87/48.63)
47.32 - Andrew Mellon
47.33 - Ben Maze (47.55/47.61)
47.35 - Brandon Arrey (47.87/48.96)
47.42 - Harry Purcell (47.57/47.58/47.83)
47.78 - Brendan O'Donnell (48.28)
47.80 - Paul White (47.88/48.64)
48.00 - Jamie Pender (48.40)
48.43 - Shane Irwin
48.66 - Karl Griffin
48.92 - James Holden
48.93 - Jack Manning
49.00 - Nick Ennis

800m :
1.46.02 - Mark English (1.46.06)
1.49.12 - Kieran Kelly
1.50.20 - Robert Tully
1.50.67 - Conall Hayes (1.51.39/1.52.28)
1.50.80 - Kevin Woods (1.50.90/1.51.79)
1.50.93 - John Fitzsimons (1.52.81)
1.51.06 - Shane Fitzsimons (1.52.01)
1.51.80 - Mark Hoy (1.52.76)
1.51.87 - James McCarthy
1.52.30 - Kevin Woods
1.52.51 - Aengus Meldon (1.53.02/1.53.57)
1.52.73 - Roland Surlis
1.53.13 - Cormac Kelly

1500m :
3.38.16 - Paul Robinson
3.41.20 - Andrew Coscoran
3.42.74 - Danny Mooney (3.44.40)
3.44.42 - Kieran Kelly
3.46.66 - Kieran Kelly
3.47.89 - Conor Bradley
3.48.05 - Darragh McElhinney (3.49.32)
3.49.79 - Charlie O'Donovan (3.52.98)
3.49.83 - Richard Owens
3.50.21 - Daire Bermingham
3.50.50 - Luke McCann
3.50.58 - Cormac Kelly
3.51.12 - Garry Campbell
3.51.15 - Bobby Crowley
3.51.24 - Eoin Everard
3.52.67 - Michael Carey
3.53.18 - Eoin Pierce
3.53.41 - Eoin Strutt

3000m :

3000m Steeplechase :

5000m :
13.52.67 - John Travers
13.55.56 - Mark Christie

10000m :

110m Hurdles :
13.60 - Ben Reynolds (13.67/13.99)
14.50 - Matthew Behan (14.87)
14.93 - Gearoid O'Donnell

400m Hurdles :
49.39 - Thomas Barr (49.99/50.92/51.73)
50.68 - Paul Byrne (51.39)
51.22 - Jason Harvey (51.42/51.59)
52.44 - Ben Kiely
53.70 - Joe Halwax (53.83/54.36)
54.30 - Timmy Crowe (54.62)



WOMENS
100m :
11.52 - Ciara Neville
11.56 - Gina Akpe-Moses
11.75 - Joan Healy (11.90/11.93)
11.82 - Sarah Murray (11.85/11.90/11.95)
11.85 - Catherine McManus (11.86)
11.90 - Niamh Whelan (12.00)

200m :
23.65 - Phil Healy
23.74 - Sarah Lavin
23.88 - Sharlene Mawdsley (24.02)
24.03 - Joan Healy
24.09 - Sarah McCarthy
24.13 - Amy Foster
24.16 - Cliodhna Manning

400m :
53.54 - Sinead Denny (53.88/54.04)
53.98 - Phil Healy (54.32/55.70)
53.99 - Sharlene Mawdsley (55.36)
54.36 - Catherine McManus
54.62 - Sophie Becker (54.99)
55.22 - Grainne Moynihan
55.34 - Aisling Drumgoole (55.39)
55.39 - Mandy Gault
55.40 - Molly O'Reilly
55.80 - Ciara Deely (55.90/56.11)

800m :
2.03.12 - Ciara Mageean (2.07.49)
2.04.64 - Claire Mooney (2.04.95)
2.07.14 - Siofra Cleirigh Buttner
2.07.47 - Claire Tarplee (2.07.57)
2.07.64 - Carla Sweeney (2.09.45)
2.07.73 - Jenna Bromell
2.08.04 - Amy O'Donoghue (2.09.64)
2.08.23 - Louise Shanahan
2.08.12 - Alanna Lally (2.08.64/2.09.19/2.09.35)
2.08.82 - Alex O'Neill (2.09.53/2.09.70)
2.08.93 - Fiona Kehoe (2.09.64)
2.09.32 - Sarah Healy
2.09.42 - Rose Finnegan

1500m :
4.04.49 - Ciara Mageean
4.20.23 - Claire Tarplee
4.22.85 - Jodie McCann
4.23.37 - Ellie Hartnett
4.24.16 - Nadia Power
4:24.18 - Emma Mitchell

3000m :
9.11.89 - Emma Mitchell
9.22.29 - Shona Heaslip

5000m :
15.50.55 - Emma Mitchell
16.11.74 - Shona Heaslip
16.32.56 - Kerry O'Flaherty

10000m :

100m Hurdles :
13.47 - Sarah Lavin (13.72/13.86)
13.68 - Megan Marrs
13.78 - Catherine McManus (13.87/13.89/13.90/14.11)
14.15 - Lily Ann O'Hora (14.29/14.34)
14.31 - Molly Scott

400m Hurdles :
58.08 - Christine McMahon (58.31)
 
Last edited:

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Taking place this weekend is one of the most entertaining events in the Athletics calendar which is the European Team Championships which Ireland are taking part in the First League as they go in search of promotion to the Super League after finishing 6th in 2015 with the top 3 getting promoted. This year's First League is taking place in Vaasa in Finland with each country having to send an athlete to participate in each event so here's the Irish Team for the European Team Championships.

MENS :
100m - Eanna Madden
200m - Marcus Lawler
400m - Brian Gregan
800m - Mark English
1500m - Paul Robinson
3000m - John Travers
5000m - Mark Christie
3000m Steeplechase - David Flynn
110m Hurdles - Ben Reynolds
400m Hurdles - Thomas Barr
4x100m Relay - Eanna Madden, Marcus Lawler, Christian Robinson, Mark Smyth, Stephen Gaffney
4x400m Relay - Brian Gregan, Thomas Barr, Mark English, Chris O'Donnell, Luke Lennon-Ford, Andrew Mellon
High Jump - Ryan Carthy-Walsh
Pole Vault - Sean Roth
Long Jump - Adam McMullen
Triple Jump - Denis Finnegan
Shot Put - Sean Breathnach
Discus - Colin Quirke
Javelin - Stephen Rice
Hammer - Dempsey McGuigan

WOMENS :
100m - Amy Foster
200m - Phil Healy
400m - Sinead Denny
800m - Claire Mooney
1500m - Emma Mitchell
3000m - Shona Heaslip
5000m - Ann Marie McGlynn
3000m Steeplechase - Kerry O'Flaherty
110m Hurdles - Sarah Lavin
400m Hurdles - Christine McMahon
4x100m Relay - Amy Foster, Sarah Lavin, Gine Akpe-Moses, Ciara Neville, Niamh Whelan, Sharlene Mawdsley
4x400m Relay - Sinead Denny, Phil Healy, Sharlene Mawdsley, Jenna Bromell, Grainne Moynihan
High Jump - Sommer Lecky
Pole Vault - Sarah McKeever
Long Jump - Sarah McCarthy
Triple Jump - Saragh Buggy
Shot Put - Niamh Fogarty
Discus - Claire Fitzgerald
Javelin - Grace Casey
Hammer - Cara Kennedy
 

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Taking place this weekend is one of the most entertaining events in the Athletics calendar which is the European Team Championships which Ireland are taking part in the First League as they go in search of promotion to the Super League after finishing 6th in 2015 with the top 3 getting promoted. This year's First League is taking place in Vaasa in Finland with each country having to send an athlete to participate in each event so here's the Irish Team for the European Team Championships.

MENS :
100m - Eanna Madden
200m - Marcus Lawler
400m - Brian Gregan
800m - Mark English
1500m - Paul Robinson
3000m - John Travers
5000m - Mark Christie
3000m Steeplechase - David Flynn
110m Hurdles - Ben Reynolds
400m Hurdles - Thomas Barr
4x100m Relay - Eanna Madden, Marcus Lawler, Christian Robinson, Mark Smyth, Stephen Gaffney
4x400m Relay - Brian Gregan, Thomas Barr, Mark English, Chris O'Donnell, Luke Lennon-Ford, Andrew Mellon
High Jump - Ryan Carthy-Walsh
Pole Vault - Sean Roth
Long Jump - Adam McMullen
Triple Jump - Denis Finnegan
Shot Put - Sean Breathnach
Discus - Colin Quirke
Javelin - Stephen Rice
Hammer - Dempsey McGuigan

WOMENS :
100m - Amy Foster
200m - Phil Healy
400m - Sinead Denny
800m - Claire Mooney
1500m - Emma Mitchell
3000m - Shona Heaslip
5000m - Ann Marie McGlynn
3000m Steeplechase - Kerry O'Flaherty
110m Hurdles - Sarah Lavin
400m Hurdles - Christine McMahon
4x100m Relay - Amy Foster, Sarah Lavin, Gine Akpe-Moses, Ciara Neville, Niamh Whelan, Sharlene Mawdsley
4x400m Relay - Sinead Denny, Phil Healy, Sharlene Mawdsley, Jenna Bromell, Grainne Moynihan
High Jump - Sommer Lecky
Pole Vault - Sarah McKeever
Long Jump - Sarah McCarthy
Triple Jump - Saragh Buggy
Shot Put - Niamh Fogarty
Discus - Claire Fitzgerald
Javelin - Grace Casey
Hammer - Cara Kennedy
To follow that up, here is the full round up of results and report on how the Irish team fared in the European Team Championships in Vaasa in Finland.

MENS :
100m -
Eanna Madden finished 6th in Heat 1 in 10.85 which saw him finish 10th overall so he didn't qualify for the final and earned Ireland just three points. Stephen Gaffney also participated in the B Race which didn't contribute towards the points but he still came 4th in Heat 1 in 10.74 which may lead to questioning of the decision to race Madden in the proper race.

200m -
Marcus Lawler was superb in winning Heat 1 in 20.71 to qualify 2nd overall for the final. There was massive disappointment though in the final as Lawler had to pull up with an injury which ruled him out of contention but he still pushed himself through the pain barrier to walk across the line and claim 4 points for Ireland which was very honourable but again unlucky to lose more points.

400m -
Brian Gregan continued his good form when he was victorious in Heat 1 in 46.24 which was also the fastest qualifying time overall. He then followed that up with a massive win in the final in 45.83 to wrap up 12 points for Ireland which was a massive result for Gregan and Ireland in an undoubtedly tough field.

800m -
This was just a classy performance from Mark English as he also professionally claimed victory here in 1.49.02 to claim another crucial 12 points for Ireland which was a really good result.

1500m -
This was a massively tactical race so Robinson had to show his pedigree at the end which he reasonably did as he ended up 5th in 4.00.62 to earn another 8 points.

3000m -
John Travers put in a competent performance to finish in 5th in 8.10.86 which saw Ireland get a solid 8 points.

3000m Steeplechase -
Not a good return here but not much was expected as David Flynn who finished 11th in 9.12.70 which meant Ireland only got 2 points here but Ireland really could of used with Tomas Cotter here.

5000m -
A mildly disappointing performance here from Mark Christie as he could only manage 9th in 14.25.14 to earn 4 points which isn't exactly amazing.

110m Hurdles -
There was massive disappointment here as Ben Reynolds was DQ'd which was a major let down as he was nearly a dead cert for a top three so that was a massive loss of points here.

400m Hurdles -
Thomas Barr was very composed in winning Heat 2 in 50.49 to comfortably qualify for the final in 4th which was a stronger standard than the Super League but just the nature of the profile of racers. The final didn't go exactly to plan for Barr as he only managed to finish 5th in 49.73 which he was disappointed with as Ireland got 8 points from this race.

4x100m Relay -
Ireland managed to take 4th in Heat 2 in 40.45 which was good enough for 8th overall and 5 points which was reasonable. The team was made up of Eanna Madden, Marcus Lawler, Christian Robinson and Mark Smyth.

4x400m Relay -
Ireland ran well to take 2nd place in Heat 2 in 3.05.08, just behind old foes Belgium but it was still second fastest overall so a good 11 points return from here. The team was made up of Christopher O'Donnell (47.50), Brian Gregan (45.27), Thomas Barr (45.77) and Mark English (46.54) with their split times in brackets.

High Jump -
Ryan Carthy-Walsh could only muster 10th here with a best clearance of 2.10m so he took 3 points away from this.

Pole Vault -
Sean Roth was only able to get 10th position in this with a best clearing of 4.70m which saw Ireland claim 3 points from this event.

Long Jump -
Adam McMullen put in a good individual performance to come in 4th with a best leap of 7.64m to earn them 9 points.

Triple Jump -
Denis Finnegan could only manage 10th in this with a best of 15.12m which scored Ireland 3 points.

Shot Put -
Sean Breathnach couldn't pull off anything much here as he finished 11th with a best throw of 16.34m to win Ireland 2 more points.

Discus -
Colin Quirke came in 7th place with a throw of 53.02m meaning that Ireland claimed 6 points which was solid.

Javelin -
Stephen Rice didn't pull off anything special as he ended up 10th with a best throw of 63.17m to earn 3 points.

Hammer -
Dempsey McGuigan done very decent here to finish 6th with a best throw of 65.72m which saw Ireland win 7 more points.


WOMENS :
100m -
Amy Foster put in a really good performance to finish 2nd in Heat 2 in 11.59 and 2nd overall to make sure she was in contention for high points in the final. She then followed up that with a 2nd placing in the final in 11.70 which was great as she earned a good 11 points for the side. Ciara Neville and Niamh Whelan also participated in the B Race with Neville winning Heat 2 in 11.70 which was the fastest overall but unfortunately it doesn't contribute to the points tally while Whelan finished 2nd in Heat 1 in 11.77 which saw her finished joint third overall.

200m -
Phil Healy put in a solid performance to come 5th in Heat 1 in 24.18 to progress to the final in 7th place and gave herself a shot at scoring high points. She then finished in the same place in the final as she ran in 24.32 with 7th place earning 6 points which was grand.

400m -
Sinead Denny put in a very adequate race to come 2nd in Heat 1 in 54.14 to qualify in 5th for the final. She then also finished in the exact same position in the final which she ran in 53.76 with 5th place earning 8 points which was very good.

800m -
Claire Mooney done fairly well as she finished in 6th place in 2.07.05 which earned another useful 7 points for team Ireland.

1500m -
Emma Mitchell put in a reasonable individual performance to secure 9th in 4.19.20 to win 4 points but she really could of nipped a few more because it was so close.

3000m -
Shona Heaslip put in a fantastic personal performance to finish in 4th place here in 9.15.32 which meant Ireland took a good 9 points from this event.

3000m Steeplechase -
This was a fairly disappointing result as Kerry O'Flaherty finished well back in 7th in 10.11.88 which meant Ireland got 6 points but really she was expected to be in the top few so couple of points lost.

5000m -
Ann Marie McGlynn put in a pleasantly surprising result here as she took 6th place in 16.03.64 to earn Ireland a good 7 points.

100m Hurdles -
Sarah Lavin got the job done here as she was 5th in Heat 1 in 13.69 to just nab 8th place to get through to the final. Sarah Lavin finished in the same spot though in the final and couldn't improve as she ran it in 13.84 so she got a grand 5 points.

400m Hurdles -
There was another massive shock and disappointment here as Christine McMahon failed to qualify for the final as she finished 4th in Heat 2 in 60.51 which saw her come 9th overall and only win 4 points when really she was expected to be in the top 5 so that was a bad result.

4x100m Relay -
The Irish team put in a super strong performance to win Heat 2 in 44.80 and finished 2nd overall, just behind a strong Swiss side so that was a great 11 points to take. The team was made up of Amy Foster, Niamh Whelan, Sharlene Mawdsley and Ciara Neville.

4x400m Relay -
This was another superb result here as the team finished in 2nd place in Heat 2 in 3.32.65 which was also good enough for 2nd overall which was another great 11 points to win. The quarter compromised of Sinead Denny (54.90), Phil Healy (52.50), Jenna Bromell (52.83) and Sharlene Mawdsley (52.42) with split times enclosed.

High Jump -
Sommer Lecky showed her class with a great 1.80m clearing saw her secure 4th place and 9 more points for the Irish team.

Pole Vault -
Sarah McKeever really was out of her depth here as she could only clear 3.80m which meant she finished 12th and earned a single 1 point.

Long Jump -
Sarah McCarthy put in admirable performance here to come 4th with a best jump of 6.21m to win an important 9 points.

Triple Jump -
Saragh Buggy performed reasonably well to place 6th with a best mark of 12.98m which saw her claim 7 points which was solid.

Shot Put -
Niamh Fogarty could only finish in 10th with a best of 13.10m which saw her claim 3 points.

Discus -
Claire Fitzgerald finished in a disappointing 11th here with a best throw of 46.45m which meant she got 2 points.

Javelin -
Grace Casey could only manage 11th here with a best throw of 43.37m which meant Ireland only got 2 points.

Hammer -
Cara Kennedy really didn't do anything special as she finished 11th with a best throw of 51.83m so she won 2 points.

And now here are the final standings from the 2017 European Team Championships First League in Vaasa :

Sweden - 320.5
Finland - 314.5
Switzerland - 305.5
-----------------------
Turkey - 302
Portugal - 285
Norway - 272.5
Romania - 246
Ireland - 238
Belgium - 232
-----------------------
Estonia - 203
Bulgaria - 193.5
Denmark - 187

Sweden, Finland and Switzerland were all promoted to the 2019 European Super League.
Estonia, Bulgaria and Denmark were all relegated to the 2019 European Second League.
Belarus, Netherlands and Russia were all relegated to the 2019 European First League.
Hungary, Slovakia and Lithuania were all promoted to the 2019 European First League.

So for Ireland it was an 8th place finish overall which was very solid but of course it would of been nice to pip Romania for 7th. Safely away from relegation but nowhere near a promotion push as results just didn't come together like they need to. There was some disappointing results from the likes of Reynolds, McMahon and Lawler really could of helped bring us up but the main thing still hindering us is the field events which are we just in the bottom three scoring pity points too often. Some good performances did come over the weekend though of course, obviously the two winners in Brian Gregan and Mark English while the relays, Foster and many others performed very well.
 
Last edited:

PL2015

Well-known member
Joined
Feb 26, 2015
Messages
686
Here's the results from an action-packed and exciting National U23 and Junior Championships from last weekend.

JUNIOR MENS :
David McDonald won Heat 1 of the 100m in 10.92, David Murphy won Heat 2 in 10.88 with Paul McDermott 2nd in 10.97 and Mark Smyth won Heat 3 in 10.87 with Joseph Ojewumi 2nd in 10.88 and Cillin Greene 3rd in 10.98 to set up a fascinating final. In an enthralling affair, David Murphy came out on top to win in 10.74 with Joseph Ojewumi 2nd in 10.77 and Cillin Greene 3rd in 10.77 while Mark Smyth just missed out on 4th in 10.78 and Paul McDermott was 5th in 10.97

Aaron Sexton came out on top in the 200m final in a great display by running 21.44 to win with Christopher O'Donnell 2nd in 21.57 and Jack Manning 3rd in 21.99

Jamie Pender was by far the best in the Heats of the 400m when he won Heat 3 in 48.42 to go in as favourite into the final. Jamie Pender then claimed the spoils on the final by winning in 48.47 as Shane Irwin came 2nd in 48.93 and Jack Mitchell was 3rd.

John Fitzsimons won a highly tactical 800m race in 2.00.63 as Conall Hayes finished 2nd and Craig Giles was 3rd.

Ciaran Barnes was the comfortable winner of the 400m Hurdles in 55.82 to become National Champion.

Charlie O'Donovan came out victorious in a really competitive 1500m race which he won in 3.53.91 as Luke McCann came 2nd and James Maguire was 3rd.

Brian Fay was the convincing winner of the 3000m Steeplechase in 9.46.11 which was a very good performance.

Ryan Carthy-Walsh won the High Jump convincingly with a best clearance of 2.05m

Ben Fisher put in a very impressive performance to win the Long Jump with a best leap of 7.24m to win this outright.

Brendan O'Donnell clinched another convicting victory in the Hammer Throw with a best mark of 59.62m


JUNIOR WOMENS :
Ciara Neville won Heat 1 of the 100m in 11.97 with Molly Scott winning Heat 2 in 11.99 to put themselves in pole position for the final. Ciara Neville then flew home in the final to win the event in 11.59 with Molly Scott 2nd in 11.89 and Janine Boyle 3rd in 11.96

Sharlene Mawdsley won Heat 1 of the 200m in 23.96 while Ciara Neville took Heat 2 in 24.22 to set up an exciting final. Sharlene Mawdsley went on to take the honours in the final and become the National Champion as Aoife Lynch and Katie Murphy were 2nd and 3rd respectively.

Mollie O'Reilly was victorious in the 400m race as she won it in 55.40 with Ciara Deely 2nd in 56.23 and Niamh Gowing 3rd.

Defending National Senior Champion Arlene Crossan produced the goods here to win the 400m Hurdles in 61.08 ahead of Niamh Malone in 2nd in 61.87

Jo Keane ended up being the surprising winner of the 800m in 2.16.46 ahead of Alex O'Neill in 2nd and Nadia Power 3rd.

Jodie McCann was top dog in the 1500m which was a tactical affair but she came out on top in 4.42.41 with Stephanie Cotter and Fian Sweeney 2nd and 3rd respectively.

Amy Rose Farrell fought really well to comfortably take the 5000m title in 16.47.93 which was very good.

Elizabeth Morland edged out Molly Scott to take the victory in the 100m Hurdles with her 13.96 seeing her defeat Scott's 14.18 while Alison Burke was 3rd.

Up and coming star Orla O'Connor claimed the victory in the 3K Walk in 13.53:13 ahead of friendly foe Niamh O'Connor who was second in 14.38.56

Elizabeth Morland was the unsurprising winner of the Long Jump with a best jump of 5.96m to win this.

Michaela Walsh set a new National Junior Record in the Shot Put with a throw of 15.34 which was enough to become the Champion here.

Michaela Walsh once again smashed the National Junior Record in the Hammer Throw when she threw a massive 63.01m to easily win the title.

Grace Casey comprehensively won the Javelin with a best throw of 45.93m to take the win here.


U23 MENS :
Christian Robinson came through to win Heat 1 of the 100m in 10.96 with Leo Morgan winning Heat 2 in 10.77 with Sean O'Driscoll 2nd in 10.83 to set up an interesting final. However fireworks weren't required as Christina Robinson sailed to victory in 11.02 as Sean O'Driscoll was 2nd and Calln Byrne came 3rd.

The 200m was another exciting event with Adam Murphy coming out on top in the Heats when he won Heat 1 on 21.91 but there was plenty of top athletes involved.

The 400m was a really tight, entertaining affair with Andrew Mellon going fastest in the Heats when winning Heat 2 in 48.77 but a host of top names were competing in the final. Harry Purcell though came out on top in a really close final as he ran home in 47.37 with Andrew Mellon just behind in 2nd in 47.38 and Karl Griffin was 3rd in 48.16 while Craig Newell was 4th in 48.83 in a great race.

Shane Fitzsimons came through to win the 800m in 1.54.91 with Roland Surlis in 2nd and Aengus Meldon in 3rd.

Kevin Kelly prevailed as the champion in one of the most tactical 1500m races witnessed as he crosses the line in 4.13.34, ahead of Andrew Coscoran in 2nd and Cathal Doyle in 2nd.

Eoin Strutt came out on top in a good 5000m contest in 14.53.97 with Karl Fitzmaurice 2nd and Dylan Keegan coming 3rd.

Matthew Behan came out on top in a well-contested 110m Hurdles which he won in 14.39 with Garbhan McKenna runner-up and Andrew Creamer 3rd.

David Cussen was top dog in the High Jump with a best clearance of 2.00m to take the overall win.

Sam Healy done enough here to win the Long Jump with a best jump of 7.22m to win this event.

Shane Martin came out on top in the Pole Vault with a top clearance of 4.30m to win in this event.

Adam King put in a great performance to win a tough Hammer Throw with a best throw of 63.15m with Owen Russell 2nd with 60.32m and Simon Galligan 3rd with 57.10m


U23 WOMENS :
Vicky Harris won the 100m in 12.15 to become National Champion with Brownyn Keogh 2nd and Grace Lawler 3rd.

Cliodhna Manning came out on top in a very entertaining 200m final which she won in 24.11 ahead of Sarah McCarthy in 2nd and Roisin Harrison in 3rd.

Sophie Becker prevailed as the winner in the 400m in 54.74, ahead of Alanna Lally in 2nd and Jenna Bromell in 3rd.

Louise Shanahan had an easy enough victory in the 800m in 2.19.46 to become National Champion.

Veronica Burke cruised to victory in the 3K Walk in 14.12.49 to easily take the title.

Sarah McCarthy was a terrific winner of the Long Jump as she cruised to victory with a best leap of 6.18m

Sarah McKeever set a new National U23 Record in the Pole Vault with 3.95m to win this event.
 


New Threads

Most Replies

Top